KAMPÁNYOK/MOZGALMAK
2000 - jelen - Mentsük meg Verespatakot
A Polgár-Társ Alapítvány már 2000-ben tiltakozott a kanadai-román cég beruházása ellen, amely Verespatak környezeti rombolásával járna. Az Alapítvány aktívan résztvett a "Mentsétek meg Verespatakot" mozgalomban a úgy a tiltakozó helyi civil szervezetek támogatójaként (elÅ‘ször az Albamont Egyesület, majd az Alburnus Maior Egyesület), valamint azon koalíciók tagjaként, amelyek a törvények betartásáért harcolnak a verespataki környezetromboló projekt esetében is.
2008 - Ne legyen Dakar rali a romániai védett területeken
2008-ban a Dakar rali nem került megrendezésre eredeti útvonalán a terrorista szervezetek fenyegetése miatt. Ezért a szervezÅ‘k Közép-Európában jelölték ki az új útvonalat, pontosabban Románia és Magyarország területén. Az útvonalat vizsgálva kiderült, hogy számos olyan védett területen áthalad, ami része a Natura 2000-es területeknek, így a rendezvény nem csupán törvényellenes, hanem környezetromboló is.
Emellett a rali leghosszabb szakaszát éppen április 22-re, a Föld napjára ütemezték be. A hír hallatára Polgár-Társ Alapítvány mozgósította a Natura 2000-es koalíciót és ennek eredményeként 50 civil szervezet írta alá azt a tiltakozó levelet, amely a rali igazgatójának volt elküldve. Ugyanakkor értesítettük a média képviselÅ‘it és a Környezetvédelmi Minisztériumot a veszélyesnek bizonyuló rendezvényrÅ‘l és felhívtuk figyelmüket az alábbi tényekre:
- A kijelölt rali útvonalának egy szakasza Natura 2000-es területeken halad át, amelyek a romániai törvény értelmében védett területeknek minÅ‘sülnek.
- A védett területeken áthaladó versenyszakasz kitűzött idÅ‘pontja éppen a Föld napjára esik. Egy ilyen nagy jelentÅ‘ségű környezetvédelmi napon szervezett autóverseny igen negatív üzenetet sugall, kiváltképpen amikor a globális felmelegedés és más környezeti problémák foglalkoztatják a világot.
A szervezÅ‘ket felkértük, hogy járuljanak hozzá a Föld napjának megünnepléséhez az április 22-re tervezett versenyszakasz más napon és más útvonalon való megszervezésével.
A levélben figyelmeztettük Å‘ket, hogy amennyiben a Natura 2000 koalíció kérését nem tartják be egy tüntetés kerül megszervezésre, amelynek legfÅ‘bb célja felhívni a figyelmet arra, hogy a rali támogatóinak fontosabb egy jelentÅ‘sen környezetszennyezÅ‘ rendezvény megszervezése, mint a természetvédelem. Ugyanakkor emlékeztettük a szervezÅ‘ket a 265/2006-os törvény 52.d cikkelyére, amely kizárja a védett területekrÅ‘l azon gépjárműveket, amelyek fosszilis üzemanyaggal működnek.
A levél átadása után elkezdÅ‘dtek a tárgyalások a rali szervezÅ‘ivel. Végül a szervezÅ‘k lerövidítették a rali romániai útvonalát és a verseny nagy részét Magyarországra helyezték át. Így a Dakar Rali romániai szakasza egy napra szűkült és ami a legfontosabb, nem haladt át védett területeken.
2008 - A Polgár-Társ Alapítvány megakadályozta egy veszélyes hulladékégetÅ‘ építését a Csíki-medencében
Egy sikertelen Brassó megyei próbálkozás után a befektetÅ‘k megpróbálták Hargita megyében megvalósítani egy veszélyes hulladékégetÅ‘ engedély nélküli megépítését. A befektetÅ‘knek sikerült meggyÅ‘zni a csíkszentmártoni polgármestert a projekt elfogadásáról. Minden projektelÅ‘készítÅ‘ tevékenység a lakosság bevonása nélkül és az átláthatóság elvét figyelmen kívül hagyva történt. Amikor a projekt az Alapítvány tudomására jutott, a médián keresztül arra kértük a befektetÅ‘ket és a csikszentmártoni helyi tanácsot, hogy nyíltan tájékoztassák a lakosságot a tervezett létesítményrÅ‘l és annak lehetséges veszélyeirÅ‘l. A Polgár-Társ Alapítvány felhívta a figyelmet arra, hogy egy ilyen jellegű létesítmény a Csiki-medencében igen veszélyes következményekkel járna, hiszen a medence meteorológiai viszonyai nem megfelelÅ‘ek egy veszélyes hulladékégetÅ‘ müködtetésére. A lakosság nyomására úgy a befektetÅ‘k, mint a helyi tanács lemondott a terv megvalósításáról.
2006 - Mozgalom Madaras patak megmentéséért
Madaras közösségének egy részének a felkérésére a Polgár-Társ Alapítvány kezdeményezett és elindított egy mozgalmat, amelynek célja volt egy nem fenntartható és környezetromboló folyószabályozási projekt leállítása. A projekt nem felelt meg sem a romániai törvényes elÅ‘írásoknak, sem az EU Víz Keretirányelvnek. A munkálatokat a Hargita Megyei Vízügyi Igazgatóság indította el mindenféle építkezési és környezetvédelmi engedély nélkül, sÅ‘t mi több, a választott folyószabályozási módszer (beton teknÅ‘) sem volt környezetbarát. Az Alapítvány által kezdeményezett mozgalomnak köszönhetÅ‘en a munkálatokat 2006-ban felfüggesztették, valamint a projekt ötletgazdái egy környezeti hatástanulmány elkészítésére kényszerültek. Sajnos a patak medrének kibetonozása nagy részben megtörtént, a projekt majdnem teljes egészében megvalósult.
2001 - Kampány a fenntartható erdÅ‘gazdálkodásért
A Polgár-Társ Alapítvány és a CEE Bankwatch együttműködve egy felvilágosító konferenciát szervezett 25 nemkormányzati szervezet részére.
A képzés célja a civil szervezetek tudatosítása volt a nemzetközi pénzügyi intézmények által megvalósított nagy beruházások lehetséges környezeti hatásairól. A találkozó eredményeként a Világbank támogatásával a résztvevÅ‘ szervezetek közül tízen vállalták a CEE Bankwatch-al és a Polgár-Társ Alapítvánnyal karöltve egy erÅ‘s mozgalom megszervezését az erdÅ‘gazdálkodás fejlesztéséért.
A mozgalom két különbözÅ‘ szinten bontakozott ki a Világbank washingtoni, valamint a Román Földművelésügyi, Élelmiszeripari és ErdÅ‘művelési Minisztérium székhelyein.
A kampányok hatására a szervezetek egy találkozóra kaptak meghívást a minisztérium képviselÅ‘ivel a projekt lehetséges hatásainak megbeszélésére.
JelentÅ‘s eredménye ennek a megállapodásnak, hogy a civil szervezetek egy képviselÅ‘jét bevonták a projekt ellenÅ‘rzési folyamatába.
2001 - Mozgalom a Szent Anna-tóért
A Szent Anna-tóért kampányt a Polgár-Társ Alapítvány 2001 júliusában bonyolította le.
Hargita Megye Tanácsa egy határozatot fogadott el, amely jóváhagyta a gépjárművek behajtását és kereskedelmi tevékenységek lebonyolítását a Szent Anna-tó és a Mohos tÅ‘zegláp környezetvédelmi területeken. A döntés jelentÅ‘s veszélyt jelentett a védett területre, figyelembe véve, hogy a Szent Anna-tó az egyetlen vulkanikus eredetű tó Kelet-Európában és a vízellátását/szintjét csupán az esÅ‘víz és a hóolvadásból származó víz biztosítja.
A Polgár-Társ Alapítvány minden tanácsos részére egy levelet küldött, amelyben arra kérte az elöljárokat, hogy érvénytelenítsék a határozatot és ugyanakkor fenntartható megoldásokat ajánlott fel a tó megörzéséért. A petíciót elküldtük média képvislÅ‘inek is a lakosság tudatosítása érdekében.
A mozgalomban a partnerként csatlakozott a média, különbözÅ‘ helyi civil szervezetek és a Környezetvédelmi Ügynökség is. A mozgalom azonnali eredményeként a Hargita megyei prefektus a Megyei Tanács határozatát jogszabálysértÅ‘nek nyilvánította ki, kötelezve az intézményt annak visszavonására.